Наша історія Адміністрація Структура Навчання в академії Клінічна робота Корисні посилання Контакти
 Факультеты, кафедры
 Завідувач кафедри - проф. Шармазанова О.П.

КАФЕДРА ПРОМЕНЕВОЇ ДІАГНОСТИКИ

Завідувач кафедрою променевої діагностики доктор медичних наук, професор Шармазанова Олена Петрівна.

Кафедра рентгенології Українського інституту удосконалення лікарів заснована в 1927 р.

Штат кафедри:

 • Завідуюча кафедри проф. Шармазанова Олена Петрівна
 • проф. Сафонова Інесса Миколаївна
 • доц. Бортний Миколай Олександрович,
 • завуч кафедри доц. Шаповалова Вікторія Вікторівна,
 • ас. Волковська Олена Володимирівна,
 • ас. Оборіна Ніна Олександрівна,
 • ас. Мангов Андрій Володимирович,
 • ас. Балака Святослав Миколайович,
 • ас. Васильєв Олександр Олексійович;
 • ас. Яворська Тетяна Петрівна
 • ас. Заможська О.О.
 • ас. Федорович Богдан Олександрович
 • ас. Трофимов Артем Віталійович

 

 

Кафедра проводить підготовку фахівців з променевої діагностиці через інтернатуру, цикли спеціалізації, передатестаційні та цикли тематичного вдосконалення лікарів. Контингент слухачів включає в себе лікарів-рентгенологів, інтернів, спеціалістів інших спеціальностей.  Робота кафедри проводиться згідно щорічного навчально- виробничого плану.  За час існування кафедри на ній було захищено 7 докторських та 33 кандидатські дисертації.  З 2012 року кафедра постійно приймає участь в організації и проведенні щорічного Національного Конгресу «Радіологія в Україні»,   міжнародних науково-практичних конференцій та проводить "Українську школу безперевної освіти в радіології   ім. проф. М. І. Спузяка".  Принципова позиція кафедри - відображення інтеграції усіх досягнень променевої діагностиці у розвитку радіології. Усі співробітники кафедри є членами Асоціації радіологів України та ESR (Європейської асоціації радіологів), приймають активну участь у їх роботі.

КОНТАКТИ

КАФЕДРА ПРОМЕНЕВОЇ ДІАГНОСТИКИ,  Адреса: Салтівське шосе, 226, корпус В

Тел. (057) 751 - 11 - 81, ф акс: (057) 711-80-40; (057) 711-80-25;

 Адреса електронної пошти radiology@med.edu.ua

  ІСТОРІЯ  КАФЕДРИ

Засновником кафедри був д.м.н., проф. Шліфер Йосип Григорович, 1896 р. н., навчався в Олександрійській гімназії. Був членом просвітницького гуртка. Закінчив Харківський медичний інститут . Працював в Українському НДІ рентгенології. Автор багатьох наукових праць у радянських та зарубіжних часописах. У 1935 році захистив докторську дисертацію на тему «Рельєф слизової оболонки шлунка в рентгенівському зображенні». Через 2 роки ним написана монографія «Рентгенологічне дослідження при пухлинах черевної порожнини»,  в 1938 р. - «Рельєф слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки (гастрит, виразка, карцинома)». У 1935 році був обраний і затверджений професором, завідувачем кафедри в УІУЛ. В 1941 р. під його редакцією вийшло керівництво «Рентгенодіагностика. Голова».

В 1928-1941 рр. на кафедрі також працювали: професор Халіпський А.Л., доценти: Вайндрух С.А.,  Германовський І.І.; асистенти: Степенський Д.Б., Базлов Є.О., Пипко А.С., Брежнев В.С., Халіпський А.Л., лікар Вайсфлигель.

З 1944 по 1975 рр. кафедрою завідував д.м.н., проф. Лемберг Олександр Абрамович, який народився 18 жовтня 1899 р. Багато років був членом правління Всесоюзного товариства рентгенологів і радіологів, головою товариства рентгенологів і радіологів України. В 1954 році у м. Ленінград захистив докторську дисертацію на тему:«Рентгенодіагностика метастазів ракових пухлин в кісткову систему». Ним опубліковано більше 150 робіт, що відносяться до діагностики захворювань кістково -суглобової системи та шлунково -кишкового тракту. З 1975 р. до останніх днів свого життя працював науковим консультантом цієї ж кафедри.

З 1975  по 2005 рік кафедру очолював д.м.н., проф. Кіношенко Юліан Тодосійович. Народився 18 грудня 1923 р. в с. Лисянка Черкаської області. Навчався у Київській фельдшерсько-акушерській школі. Закінчив педіатричний факультет Харківського медичного інституту в 1956 році, з відзнакою. Захистив кандидатську дисертацію «Діагностика туберкульозу нирки в клініко-рентгенологічному освітленні». У 1983 році захистив докторську дисертацію на тему «Рентгенодіагностика дискінезій та запальних процесів жовчних шляхів у дітей». У 1985 році Ю.Т. Кіношенку було присвоєно вчене звання професора. Є автором 196 наукових робіт, співавтором 3-х монографій, 5 винаходів та ряду раціоналізаторських пропозицій і методичних рекомендацій. В 1990 р. в ХМАПО була відкрита кафедра рентгенології дитячого віку (зав. кафедри проф. М.І. Спузяк).

За роки завідування проф. Ю.Т. Кіношенко на кафедрі захищені 1 докторська та 12 кандидатських дисертацій. Ю.Т. Кіношенко нагороджений знаком «Відмінник охорони здоров’я», товариством винахідників  та раціоналізаторів СРСР - знаком «Винахідник СРСР», виконкомом асоціації радіологів України – золотим знаком АРУ, Європейською академією природничих наук у Ганновері – дипломом та срібною медаллю ім. В.К. Рентгена. Ю.Т. Кіношенко – лауреат премії Харківського науково-медичного товариства.

З 2006 до 2008 р. кафедрою завідувала профессор, д.м.н. Шармазанова Олена Петрівна.

З 2008 року рішенням ректорату ХМАПО кафедра загальної та педіатричної рентгенології була об'єднана з кафедрою променевої діагностики і Михайло Іванович Спузяк був обраний її завідувачем.  Він народився 5 листопада 1940 року у Богородчанському районі   Івано-Франківської області. Після закінчення лікувального факультету Івано-Франківського медичного інституту у 1963 році був направлений до Волинської області, де працював рік головним лікарем Іваничівського протитуберкульозного диспансеру, потім 2 роки — лікарем-рентгенологом Солотвинської дільничної лікарні Івано-Франківської області.

Після проходження курсів спеціалізації з рентгенології в Українському інституті удосконалення лікарів (УІУЛ) у 1966 році був запрошений професором О.А. Лембергом до аспірантури. За час навчання в аспірантурі М.І. Спузяк захистив кандидатську дисертацію "Комплексне рентгенологічне дослідження морфології і функції щитовидної залози в нормі і деяких захворюваннях". після успішного закінчення якої з 1970 року працював асистентом, з 1977 — доцентом, з 1990 — професором кафедри рентгенології УІУЛ. Докторську дисертацію «Рентгенодіагностика гіперпаратиреоїдної остеодистрофії» він захистив у 1987 році. З того часу основним напрямом його наукової діяльності залишається розвиток рентгенодіагностики в ендокринології, ортопедії-травматології, неврології, педіатрії. Михайло Іванович активно працював у Республіканській проблемній комісії з медичної радіології при МОЗ і АМНУ України. Є автором 540 наукових праць, серед яких 9 монографій, 7 наукових посібників, 6 методичних рекомендацій, 15 отриманих свідоцтв на винаходи, 16 раціоналізаторських пропозицій. Під керівництвом професора М.І.Спузяка виконані 2 докторські та 7 кандидатських дисертацій. Він був експертом Національної комісії
з радіаційного захисту населення при Верховній Раді України, членом виконкому Асоціації радіологів України, членом правління Асоціації із боротьби з остеопорозом, членом редколегій низки наукових журналів. Європейською академією природничих наук у Ганновері був нагороджений дипломом та срібною медаллю В.К. Рентгена.  Він був першим головою Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології, яка зараз носить його ім’я. 

Після раптової смерті проф. М.І.Спузяка 10 вересня 2013 р. в 2014 році була організована окрема кафедра рентгенології та дитячої рентгенології та дитячої рентгенології (зав. каф. проф.І.О. Вороньжев).  Завідуючою кафедри променевої діагностики обрана д.м.н. проф.  Шармазанова Олена Петрівна.

СПІВРОБІТНИКИ КАФЕДРИ

Завідуюча кафедри професор, д.м.н. Шармазанова Олена Петрівна, президент Всеукраїнської Асоціації рентгенологів, член виконавчого комітету Асоціації радіологів України, член Європейського товариства радіологів, голова Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології ім. проф. М.І. Спузяка, голова Харківського регіонального відділення асоціації радіологів України, заступник головного редактора журналів «Променева діагностика, променева терапія» і «Радіологічний вісник», член редколегії Українського радіологічного журналу, журналу «Проблеми остеології» і російського журналу «Радіологія-практика», вчений секретар спеціалізованої захисної ради «Онкологія, променева діагностика та променева терапія, хірургія»,  автор понад 580 наукових публікацій, 21 монографії та навчальних посібників, керівник 12 кандидатських дисертацій, з них 7 пройшли офіційний захист, науковий консультант докторської дисертації. Наукові інтереси: променева діагностика захворювань і травм опорно-рухової системи, променева діагностика в педіатрії, ендокринології, кардіології. В знак визнання видатних заслуг за значний внесок у розвиток променевої діагностиці в 2012 р. нагороджена срібним знаком АРУ, в 2014 р. - дипломом і срібною медаллю В.К. Рентгена.

Доцент кафедри Бортний Микола Олександрович, кандидат медичних наук, завідувач навчально-методичного кабінету ХМАПО, член Європейського товариства радіологів, член правління Харківського відділення асоціації радіологів України, член редколегії журналу «Радіологічний вісник». Лікар-рентгенолог вищої кваліфікаційної категорії зі спеціальності «Рентгенологія». Автор 336 наукових і навчально-методичних робіт, в тому числі 41 навчального посібника, монографії та керівництва; 4 методичних рекомендацій, 7 інформаційних листків, 3 рацпропозицій та 6 патентів. Сфера наукових і практичних інтересів: променева діагностика в кардіології, пульмонології, гастроентерології, дитячій рентгенології. Робота в практичній охороні здоров’я: завідувач рентгенодіагностичним відділенням КЗОЗ «Харківська міська клінічна лікарня № 8».

Доцент Шаповалова Вікторія Вікторівна, кандидат медичних наук, завуч кафедри, помічник декана хірургічного факультету ХМАПО, куратор «Школи молодого викладача», член правління Харківського відділення асоціації радіологів України, член Європейського товариства радіологів, член редколегії  журналу «Радіологічний Вісник». Лікар-рентгенолог вищої кваліфікаційної категорії. Публікації: більше 140 наукових і навчально-методичних робіт. Сфера наукових і практичних інтересів: променева діагностика в пульмонології, дитячій рентгенології. Робота в практичній охороні здоров’я: лікар-рентгенолог в Харківському міському перинатальному центрі.

 Доцент кафедри Костюковська Ганна Євгеніївна, кандидат медичних наук. Лікар вищої кваліфікаційної категорії. Публікації: більше 70 наукових і навчально-методичних робіт. Член Асоціації радіологів України, громадської організації «Українська асоціація боротьби з інсультом». Сфера наукових і практичних інтересів: магнітно-резонансна томографія в онкології, в диагностиці захворювань центральної нервової системи, опорно-рухової системи, захворювань дитячого віку.

Асистент кафедри Волковська Олена Володимирівна. Профорг кафедри, лікар-рентгенолог вищої  кваліфікаційної категорії. Публікації: Більше 25 наукових і навчально-методичних робіт. Сфера наукових і практичних інтересів: променева діагностика захворювань кістково-суглобової системи. Робота в практичній охороні здоров’я: лікар-рентгенолог в Харківській обласній травматологічній лікарні.

Асистент кафедри Оборіна Ніна Олександрівна, член Європейського товариства радіологів, секретар правління Харківського відділення асоціації радіологів України, лікар-рентгенолог вищої кваліфікаційної категорії. Сфера наукових і практичних інтересів: променева діагностика в гастроентерології,  пульмонології, остеології. Робота в практичній охороні здоров’я: завідуюча рентгенодіагностичним відділенням Харківської обласної травматологічної лікарні.

Асистент кафедри Мангов Андрій Володимирович, член Європейського товариства радіологів, голова секції нейрорадіології АРУ, лікар-рентгенолог вищої кваліфікаційної категорії. Публікації: Більше 50 наукових і навчально-методичних робіт в тому числі 10 доповідей на ECR та ESPR. Сфера наукових і практичних інтересів: комп’ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія в онкології, педіатрична радіологія, захворювання скелетно-м’язової системи та нейрорадіологія.

Асистент кафедри Федорович Богдан Олександрович, кандидат медичних наук. Лікар-рентгенолог першої кваліфікаційної категорії. Публікаці: більше 20 наукових і навчально-методичних робіт. Сфера наукових і практичних інтересів: магнітно-резонансна томографія в діагностиці захворювань різних органів та систем, остеологія, нейрорадіологія.

Асистент кафедри Балака Святослав Миколайович, кандидат медичних наук, хірург, лікар ультразвукової діагностики. Має першу кваліфікаційну категорію. Є автором більш 80 наукових та навчально-методичних робіт. Працює лікарем-хірургом-онкологом групи малоінвазійної хірургії, ендоскопії  та інтервенційної радіології ДУ "Інститут медичної радіології ім. С.П. Григор'єва Національної академії медичних наук України". Неодноразово проходив навчання та стажування за кордоном (Австрія та Німеччина). Вільно володіє англійською та німецькою мовами. З 2011 по 2015 рр. викладав хірургію англійською на кафедрі хірургії №2 Харківського національного медичного університету. Сфера наукових та практичних інтересів: малоінвазійна хірургія та інтервенційна радіологія, онкохірургія.

 Асистент кафедри Васильєв Олександр Олексійович кандидат медичних наук, старший науковий співробітник відділу кардіо-пульмонології Національного інституту терапії імені Л.Т. Малої НАМНУ. Публікації: Більше 70 наукових і навчально-методичних робіт. Сфера наукових і практичних інтересів: променева діагностика в пульмонології, гастроентерології, остеології.

КЛІНІЧНІ БАЗИ КАФЕДРИ:

 • Харківська обласна травматологічна лікарня – основна база кафедри. (Салтівське шосе, 266 корпус В). Завідуюча відділенням ас. Оборіна Н.О.  Профіль підготовки: Теоретичні і практичні питання конвенційної і цифрової рентгенодіагностики. 
 • Інститут медичної радіології ім. С. П. Григор'єва академії медичних наук України (вул. Пушкінська, 82). Завідувач відділенням Златник Р.В. Профіль підготовки - базові теоретичні і практичні питання традиційної рентгенодіагностики, рентгенодіагностики в онкології, інтервенційної променевої діагностики, радіонуклідної діагностики, променевої терапії.
 • Рентгенодіагностичне відділення МКЛ № 8  Регіонарний кардіологічний центр, лікувально-консультативний центр патології суглобів, м. Харків, (Салтівське шосе, 266 корпус Г).  Завідуючий відділенням – доц. Бортний М.О.  Профіль підготовки - базові теоретичні і практичні питання традиційної рентгенодіагностики, рентгенодіагностики в кардіології, пульмонології, гастроентерології, остеології. 
 • Харківський міський перинатальний центр м.Харків, (вул.Салтівське шосе 264, корпус Б) Завідуюча відділенням Овчарова І.О.. Профіль підготовки - базові теоретичні і практичні питання  традиційної рентгенодіагностики
 • Інститут патології хребта та суглобів імені професора М.І. Ситенка (вул. Пушкінська, 80, Харків) Профіль підготовки - базові теоретичні і практичні питання традиційної рентгенодіагностики, рентгенодіагностики в остеології.
 • Харківська міська клінічна лікарня № 7 ( вул.Салтівське шосе, 266) Профіль підготовки - базові теоретичні і практичні питання  традиційної рентгенодіагностики.
 • Харківська міська клінічна лікарня швидкої невідкладної допомоги (пров.  Балакірєва 3-а), зав. рентгенвідділенням Мастрюкова Н.Д. Профіль  підготовки: базові теоретичні та практичні питання традиційної і  невідкладної рентгенодіагностики.
 • "Центральна клінічна лікарня Укрзалізниці" м. Харків,( пров. Балакірєва, 5) Профіль підготовки -  базові теоретичні і практичні питання  комп’ютерної томографії.
 • Європейський радіологічний центр (вул.Салтівське шосе 266, корпус Г).  Профіль підготовки - базові теоретичні і практичні питання КТ та МРТ;
 • ООО Медико-діагностичний центр «Сучасні медичні технології» м. Харків, «Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева» (в’їзд Балакірєва, 1) базові теоретичні і практичні питання  комп’ютерної томографії.

 

 

НАВЧАЛЬНА РОБОТА КАФЕДРИ

Кафедра проводить бюджетні і госпрозрахункові цикли інтернатури, підвищення кваліфікації та професійної перепідготовки лікарів :

 • Інтернатура  за спеціальністю «Радіологія» (1,5 р.)
 • Спеціалізація «Рентгенологія» (5 міс.)
 • Передатестаційний  цикл « Рентгенологія» (1 міс.)
 • Стажування «Рентгенологія» (1 міс.)

 

  Цикли тематичного удосконалення:

 • ТУ «Комп’ютерна томографія»  (1 міс.)
 • ТУ «Магнітно-резонансна томографія в діагностиці захворювань різних органів і систем»  (1 міс. )
 • ТУ «Диференційна рентгенодіагностика» (1 міс.)
 • ТУ «Променева діагностика захворювань органів грудної клітки» (1міс.)
 • ТУ «Променева діагностика пошкоджень та захворювань опорно-рухової системи» (1 міс.)
 • ТУ «Інтервенційна радіологія» (1 міс.)
 • ТУ «Променева діагностика захворювань суглобів» ( 0,5 міс.)
 • ТУ «Променева діагностика у вертебрології» (0,5 міс.).
 • ТУ «Комп’ютерна томографія в діагностиці захворювань органів дихання та середостіння» (0,5 міс.)
 • ТУ «Променева діагностика в онкології» (0,5 міс.)

 

Кафедрою розроблений навчальний план та програма циклу ТУ і методичні рекомендації для керівників заочних баз стажування «Організаційно-методичні основи підготовки лікарів-інтернів зі спеціальності «Радіологія» (2014 рік).

Кафедра також проводить:

 • Навчання іноземних студентів в клінічній ординатурі та аспірантурі за спеціальністю"Радіологія", яку  за час існування кафедри, вже пройшли  фахівці з наступних країн: Грузія, Азербайджан, Ліван, Саудівська Аравія, Туніс.
 • Виїзні цикли тематичного удосконалення вже були проведені у таких місцях: Одеса, Херсон, Суми, Кіровоград, Чернівці, Львів, Севастополь, Хмельницький, Івано-Франківськ.
українська  
05.03.2021
Засідання Вченої ради ХМАПО
15.02.2021
До уваги абітурієнтів!
12.02.2021
ХМАПО БОРЕТЬСЯ!
21.01.2021
Харківська медична академія післядипломної освіти планує реорганізувати свою діяльність
16.01.2021
КОНФЕРЕНЦІЯ ТРУДОВОГО КОЛЕКТИВУ ХМАПО