Наша історія Адміністрація Структура Навчання в академії Клінічна  робота Корисні посилання Контакти
 Факультеты, кафедры
 Завідувач кафедри - д.м.н., професор Грищенко Ольга Валентинівна
КАФЕДРА ПЕРИНАТОЛОГІЇ, АКУШЕРСТВА ТА ГІНЕКОЛОГІЇ 

Кафедра перинатології, акушерства та гінекології – ректор О.М.Хвисюк (до 1991 р. - кафедра акушерства і гінекології № 2) була заснована в Українському інституті удосконалення лікарів у 1981 р. на базі щойно відкритого міського пологового будинку № 4 тодішнім ректором М.І. Хвисюком. Її засновником і першим завідувачем був доцент М.А. Зайцев, який багато років до того працював у УІУЛ, володів оперативною технікою на високому рівні. Саме М.А. Зайцев з доц. В.П. Ромаєвою започаткували навчальний процес на кафедрі і прийняли перших слухачів.

З 1983 р. до 1994 року кафедру очолювала доктор медичних наук, професор О.В. Осадча. Саме за часів її керування на кафедрі розпочалася активна наукова робота, були захищені перші кандидатські і докторські дисертації, а їх автори стали викладачами, досвідченими фахівцями акушерами - гінекологами: О.А. Бєрєснєва, Л.Г. Назаренко, О.Б. Демченко, В.В. Бобрицька.

З 1994 р. кафедру очолює доктор медичних наук, професор Ольга Валентинівна Грищенко, Заслужений діяч науки і техніки України, академік Технологічної академії України. З 1994 по 2015 рр була деканом педіатричного ф-ту ХМАПО. Клінічною базою кафедри нині є КЗОЗ «Харківський міський перинатальний центр» (головний лікар Заслужений лікар України С.М. Коровай) та ХМЛШНМД імені проф. О.І. Мещанінова (головний лікар О.О. Ковальова), ХОКПЦ (головний лікар Н.М. Пасієшвілі).

До складу кафедри входять: два професори, вісім доцентів, три асистенти, два лаборанти та препаратор. В.Г. Карпенко – другий професор. Доценти: кандидати медичних наук Л. В. Дудко, В. П. Ромаєва, О. І. Шевченко, О. Б. Демченко, Г.В. Сторчак, І.В. Лахно, С.В. Коровай, О.Ю. Желєзняков, Дудко В.Л., Н.М. Пасієшвілі,  Т. А. Струк, В.В. Бобрицька.   Асистенти: кандидати медичних наук С. О. Пак, А.Т. Овчаренко, Малікова С.Е.

  Навчальна робота кафедри. За час існування кафедри перинатології, акушерства та гінекології ХМАПО в її стінах пройшли навчання та підвищили свою кваліфікацію понад 15500 лікарів акушерів гінекологів, підготовлено понад 670 інтернів.

Кафедра постійно проводить передатестаційні цикли: «Акушерство та гінекологія», «Дитяча гінекологія", та цикли тематичного вдосконалення, «Перинатальна охорона плоду», «Ендокринологія в акушерстві та гінекології», «Ендоскопічна хірургія в гінекології», «Планування сім'ї та репродуктивне здоров'я», «Невідкладні стани в акушерстві та гінекології», «Сучасні перинатальні технології», та цикли спеціалізації «Акушерство та гінекологія», «Дитяча гінекологія». Проводяться виїзні цикли, зокрема в Кіровоградській, Вінницькій, Чернігівській та інших областях України. Лекційні та практичні заняття достатньо проілюстровані презентаційними матеріалами, базуються на сучасній доказовій базі та орієнтовані на виконання лікарями  Клінічних протоколів та Настанов, що затверджені МОЗ України. На кафедрі одними з перших в ХМАПО був проведений цикл з ендоскопії в гінекології, цикли ТУ з питань контрацепції та планування сім’ї. Особливою увагою серед слухачів користується цикл ТУ «Ендокринологія в акушерстві та гінекології», тому що ці захворювання впливають як на стан репродуктивного здоров’я у цілому, так і на якість життя жінок. Широко використовуються інтерактивні методики викладання, навчальні муляжі та манекени для відпрацювання мануальних навичок лікарями.

  Методична робота. На кафедрі проводиться велика методична робота, завдяки чому в 1999 році її було визнано опорною для системи післядипломної освіти України з акушерства та гінекології. Кафедра була одною з перших де почали проводити навчання з питань планування сім’ї. З 1998 р. викладацький колектив кафедри приймає активну участь у розробці методичного забезпечення до цих занять, а також плідно співпрацює з міжнародною агенцією USAID в реалізації таких просвітницьких проектів, як «Разом до здоров’я», «Здоров’я жінок України» та інш. Професор О.В. Грищенко є міжнародним тренером з питань планування сім’ї, а викладачі О.І. Шевченко, В.В. Бобрицька, Г.В. Сторчак, Т.А. Струк, С.О. Пак – національними тренерами. Кафедра була одною з перших, де почали викладаться питання дитячої гінекології. Це зумовлене тим, що в складі кафедри завідувач та доц.. В.П. Ромаєва мають сертифікати з дитячої гінекології, а в структурі ХМПЦ є койки для надання допомоги дівчатам. Лекційні, семінарські та практичні заняття на кафедрі мають сучасний методичний супровід: комплекти тестових питань різного ступеню складності, набори ситуаційних клінічних задач, навчальні відеофільми, що створені співробітниками кафедри.

Оскільки кафедра перинатології, акушерства і гінекології є опорною для ВНЗ України колектив кафедри приймає активну участь у створенні та перегляді навчальних програм для усіх навчальних закладів післядипломної освіти.

  Наукова робота. Сфера наукових інтересів колективу кафедри досить широка: ведення вагітності при наявності високого ступеня ризику, перинатальна охорона плода, гінекологічна ендокринологія, застосування сучасних методів діагностики (магнітно-резонансна томографія) та технологій лікування (хірургічний лазер та специфічний інструментарій) в гінекології. Окремим напрямком є вивчення ролі сполучної тканини при фізіологічній вагітності та при її ускладненнях: невиношуванні, ПРПО, прееклампсії тощо. Сумісно з кафедрою акушерства та гінекології ХНУ проводиться вивчення вегетативної регуляції серцевої діяльності плоду, вплив індивідуальних особливостей сполучної тканини і гемостазу на перебіг вагітності. За часи існування на кафедрі виконано понад 35 дисертаційних робіт, друкується багато статей та монографій, підготовлено 370 клінічних ординаторів з різних країн, 5 магістрів медицини.

  Лікувальна робота. Завідувач та доценти кафедри  приймають активну участь у лікувальному процесі, що відбувається у ХМПЦ. Професори та доценти проводять клінічні консиліуми та обходи у відділеннях, надають ургентну консультативну та хірургічну допомогу хворим у стаціонарі, а також проводять прийоми у консультативній поліклініці базового закладу, несуть чергування в клініці , а доценти на дому. Під керівництвом співробітників кафедри та при їх безпосередньої участі в лікувальну роботу ХМПЦ впроваджені і удосконалені, відповідно до місцевих умов, новітні методи лікування акушерських та гінекологічних ускладнень (при кровотечах, передпологовій підготовці), що дало позитивний ефект і наблизило ефективність допомоги до європейського рівня. Доценти С.В. Коровай та О.Ю. Желєзняков очолюють гінекологічні відділення ХМПЦ і на високому рівні володіють як загальною хірургічною технікою так і ендоскопією, виконують складні оперативні втручання. Коровай С.В. є міським позаштатним фахівцем з ендоскопії в гінекологічній практиці.

Наукові здобутки кафедри постійно впроваджуються в клінічну практику.

Адреса кафедри: 61176, м. Харків, Салтівське шосе 264, КЗОЗ «Харківський міський перинатальний центр», 4 поверх.

Контактні телефони: (057)711-95-42

Проїзд: від станції метро «ім. Академіка Барабашова», тролейбуси №24, 30, маршрутні таксі № 10т, 281 

План проведення циклів по акушерству і гінекології  на 2020 рік

українська  
27.11.2020
Урочисте відкриття меморіальної дошки К.К. Макаренко 26 листопада 2020 року
25.09.2020
З 25 вересня 2020 р. виконання обов'язків ректора ХМАПО покладено на Вороньжева Ігоря Олександровича, завідувача кафедри рентгенології та дитячої рентгенології ХМАПО.
02.09.2020
Міністерство охорони здоров’я України оголосило конкурс з 01.09.2020 на заміщення посади ректора ХМАПО
21.08.2020
До уваги слухачів циклів спеціалізації та підвищення кваліфікації!
21.08.2020
Бюджетні місця у Медичному інституті ХМАПО!