Наша історія Адміністрація Структура Навчання в академії Клінічна  робота Корисні посилання Контакти
 Факультеты, кафедры
 Завідувач кафедри - професор Назаренко Лариса Григорівна

КАФЕДРА ГЕНЕТИКИ, АКУШЕРСТВА, ГІНЕКОЛОГІЇ

ТА МЕДИЦИНИ ПЛОДА


Кафедра медичної генетики та ультразвукової діагностики Харківської медичної академії післядипломної освіти   створена у 1989 році. Першим завідувачем була О. Я. Гречаніна доктор медичних наук, професор, член-кореспондент Академії медичних наук, заслужений діяч науки і техніки України. З 2000 року кафедр у очолює Л. Г. Назаренко – доктор медичних наук, професор. У зв язку з розширенням сфери діяльності кафедри, на етапі становлення нового клінічного напрямку – медицини плода, кафедру перейменовано у 2008 році на «Генетики та медицини плода» . З 2014 року – «Генетики, акушерства, гінекології та медицини плода».

К олектив кафедри складається з високоосвічених фахівців і викладачів. Серед них два доктори наук за спеціальністю акушерство та гінекологія (зав. каф. проф. Л. Г. Назаренко, завуч проф. С. Г. Біляєв); кандидати медичних наук за спеціальністю акушерство та гінекологія (доценти О. А. Яковенко, Л. Ю. Дуброва, І. О. Семеринська; асистенти О. В. Дьоміна, Н. С. Нестерцова, О. О. Яковлева); генетика медична (доцент Є. М. Бабаджанян). Більшість співробітників має вищу кваліфікаційну категорію з основної лікарської спецальності. Доценти кафедри працюють завідувачами акушерських відділень базової клініки: зав. відділенням патології вагітності-медицини плода  – І. О. Семеринська, зав. допологовим відділенням – Л. Ю. Дуброва.

Щорічно кафедра проводить післядипломну підготовку понад 200 лікарів. Проблематикою навчальних циклів є ультразвукова діагностика в акушерстві, гінекології, перинатології, медична генетика і медицина плода на циклах спеціалізації, стажування, тематичного удосконалення. З 2014 року на кафедрі проходять підготовку лікарі-інтерни за фахом «акушерство та гінекологія».

У педагогічному процесі на кафедрі використовуються сучасні інформаційні та навчально-комп’ютерні технології, нові методики викладання проблем медичної генетики, ультразвукової діагностики, медицини плода, акушерства і гінекології. Створено архів   відео і фотоматеріалів власних спостережень з питань пренатальної діагностики генетичних захворювань, медицини плода, акушерської і гінекологічної патології, які використовуються у процесі навчання.

Основна база кафедри – КНП «Харківський міський клінічний пологовий будинок № 6» ХМР – володіє найсучаснішим ультразвуковим, ендоскопічним, фетоскопічним медичним обладнанням, лазерною технікою, які дають змогу на високому сучасному рівні здійснювати діагностичні та оперативні втручання. Окремі аспекти мінімальних інвазивних втручань відпрацьовуються на тренажерах власної конструкції, у відділеннях пологового будинку, що сприяє становленню клінічного мислення і опануванню практичними навичками фахівця акушера-гінеколога.

Інші бази кафедри: КНП «Харківська міська клінічна лікарня № 13» ХМР; обласний центр планування сім’ї та репродукції людини; центр здоров’я жінки ДЗ «Дорожня клінічна лікарня ст. Харків СТГО «Південна залізниця».

Основним напрямком наукової і практичної діяльності кафедри є обгрунтування і розвиток стратегії оптимального перинатального супроводу, складовими якого є преконцепційна підготовка, пренатальне комплексне консультування з використанням сучасних клінічних, ультразвукових, біохімічних, цитогенетичних методик, перинатальної психології. В проваджено систему проведення скринінгових досліджень з отриманням відповіді у рамках «одного дня». Обстеження здійснюються на базі міського центру консультативної і лікувально-діагностичної допомоги «Медицина плода». На базі центру проводяться діагностика і корекція патології фетоплацентарного комплексу, інвазивні діагностичні (хоріоцентез, амніоцентез, плацентоцентез, кордоцентез) , міні-інвазивні та інвазивні внутрішньоматкові оперативні втручання, психологічний супровід вагітних та їх родичів. Фахівці центру і кафедри успішно опанували і практично використовують сучасні методи діагностики і корекції внутрішньоутробної анемії при ізосерологічної несумісності матері і плода , фето-фетального трансфузійного синдрому, менінгомієлоцелє .

Щорічно кафедра організує і проводить наукові міжнародні симпозіуми з перинатальної психології «Перинатальна медицина та безпечне материнство».

У повсякденній роботі клініки, за безпосередньої участі фахівців кафедри, протягом останніх 5 років, впроваджено найсучасніші технології діагностики, прогнозування, підготовки до пологів і розродження жінок з патологією фетоплацентарного комплексу, акушерськими ускладненнями. Розроблено і запатентовано методики прогнозу пологів через природні шляхи з рубцем на матці, знеболення пологів.

Власний досвід реалізовано у програмі підготовки до пологів, заходах з допологової підготовки і розродженні на основі оцінки реактивності матки і адаптації плода в умовах модельованої перейми.

В акушерській і гінекологічній клініці широко використовується лазерна техніка, термошов, аргоноплазмова коагуляція. Запатентована власна методика ушивання розрізу на матці при виконанні операції кесарського розтину. Усе це зменшує крововтрату, тривалість втручання і наступного періоду реабілітації, значно покращує віддалені наслідки лікування.

Пріоритетом роботи співробітників кафедри генетики, акушерства, гінекології та медицини плода є не тільки постійне вдосконалення і втілення у повсякденне життя найновітніх власних і світових методик діагностики, лікування, оперативної техніки, але і створення комфорту для перебування жінок і роботи персоналу. У клініці функціонує корпоративний мобільний зв’язок: кожна вагітна і породілля при надходженні до відділення отримує мобільний телефон, з якого можливий цілодобовий виклик чергового персоналу.

Вперше у регіоні під час пологів застосовуються методи регіонарно-провідникової анальгезії (спинальна, епідуральна, спіноепідуральна, паравертебральна блокада); проведення пологів у воді, у вертикальній позиції. Індивідуальні пологові зали не тільки мають усе необхідне сучасне медичне обладнання, але і затишні, комфортні умови для роділлі і її родичів. Пологовий будинок з 2012 року має високий статус «Лікарня, доброзичлива до дитини».

На території пологового будинку збудовано каплицю.

Навчально-виробничий план кафедри Генетики, акушерства, гінекології та медицини плода на 2020 рік

Список рекомендованої літератури за фахом "Медична генетика"

Список рекомендованої літератури за фахом "УЗД"

Посібники


українська  
05.03.2021
Засідання Вченої ради ХМАПО
15.02.2021
До уваги абітурієнтів!
12.02.2021
ХМАПО БОРЕТЬСЯ!
21.01.2021
Харківська медична академія післядипломної освіти планує реорганізувати свою діяльність
16.01.2021
КОНФЕРЕНЦІЯ ТРУДОВОГО КОЛЕКТИВУ ХМАПО